Zwiedzamy: Zamek w Krasiczynie, Arboretum Bolestraszycach, Bazylikę i klasztor w Kalwarii Pacławskiej

W dn. 24 września 2022 r. czytelnicy GBP w Borzęcinie  a także mieszkańcy parafii Borzęcin Dolny, Borzęcin Górny, Szczepanów i Zabawa brali udział w parafialnej wycieczce zorganizowanej przez Parafie pw. NMP Królowej Polski w Borzęcinie Dolnym oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Borzęcinie.
Pierwszym celem był Zamek w Krasiczynie zwiedzany wraz z przewodnikiem."Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina.
Dwie ściany parawanowe zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty - Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Ich nazwy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata obejmującą doczesność i wieczność. Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi krużgankami, podziwiać można niezwykle rzadko spotykane przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne oraz medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów i sceny myśliwskie. Źródło: https://www.krasiczyn.com.pl/zamek
Drugim punktem był spacer z przewodnikiem po terenie Arboretum Bolestraszyce które położone jest 7 km na północny-wschód od Przemyśla. "Należy do cennych zabytków przyrody i kultury Małopolski. W Bolestraszycach jednoczą się historia i czas współczesny. Historyczne założenie obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski. Arboretum obejmuje także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych, stanowią malowniczy akcent wśród nowych nasadzeń, na które składają się gatunki obcego pochodzenia i rodzime drzewa, krzewy oraz rzadkie, zagrożone, ginące i chronione gatunki roślin. Arboretum nawiązuje do starych tradycji małopolskich ogrodów, w szczególności do: Sieniawy Izabeli Czartoryskiej, Zarzecza Magdaleny Morskiej – Dzieduszyckiej, Dubiecka Krasickich, Miżyńca Lubomirskich i Medyki Pawlikowskich." Źródło: http://bolestraszyce.com.pl/informacje-ogolne/
Ostatnim, a właściwie pierwszym celem pielgrzymki była Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i klasztor Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej. Po smacznym i obfitym obiedzie w Domu Pielgrzyma spotkaliśmy się z jednym z Ojców Franciszkanów który w sposób ciekawy i interesujący przedstawił historie tego sanktuarium. Następnie pielgrzymujący z nami księża: ks. Marek Obrzut, proboszcz Parafii pw. NMP w Królowe j Polski i ks. Krzysztof Kamiński Dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie sprawowali mszę św. Każdy z uczestników miał też czas na modlitwę indywidualną.azylikę i klasztor w Kalwarii Pacławskiej. Tekst. L.K.