„Rodzinna historia lęku. Wątek polski"

W ramach realizowanego projektu „Z gwiazdami zaczytani”  Gminna Biblioteka w Borzęcinie  gościła 5 kwietnia 2017 r poetkę, pisarkę, felietonistkę, krytyka literackiego i  autorkę  powieści m.in „Dziewczyna z zapałkami” ,  „Pasja według św. Hanki”, "Boscy i nieznośni. Niezwykłe biografie", "Maciupek i Maleńtas, Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy" oraz tomików poezji Panią Annę Janko. Jest  laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Podczas spotkania  autorka opowiedziała o początkach swojej twórczości, stwierdziła, że wówczas, jako młoda dziewczyna miała zupełnie inne doświadczenia i spojrzenia na świat.  Autorka wspomniała, że chciała zostać lekarką, ale ze względu na brak poparcia ze strony rodziny, nie złożyła dokumentów na studia medyczne.

W związku z powyższym swoje zainteresowania skierowała w stronę literatury. Wydając swój pierwszy tomik wierszy nie przypuszczała, że kiedyś będzie pisać książki. Pracowała w wielu miejscach, ale okazało się, że pisanie sprawia jej największą satysfakcję. Pani Anna Janko wprowadziła zebranych w tematykę swojej najnowszej książki. „Mała zagłada”. Powieść została „utkana” m. in. ze skrawków traumatycznych przeżyć swojej mamy. Jest  to osobisty rozrachunek z piętnem wojny obecnym w życiu rodziny po tragicznych wydarzeniach związanych z pacyfikacją wsi Sochy na Zamojszczyźnie 1 czerwca 1943 r. Tego dnia wieś przestała istnieć - budynki zostały spalone, mieszkańcy rozstrzelani. Pośród zgliszczy pozostał jeden dom, nieliczni dorośli i kilkoro dzieci. Wśród nich - dziewięcioletnia Terenia Ferenc, matka Anny Janko. Dziewczynka widziała, jak Niemcy mordują jej rodzinę. Nieludzki obraz towarzyszył jej przez całe życie, nigdy nie dał o sobie zapomnieć… Pisarka przeczytała fragment swojej książki napisanej dla dzieci pt. „Maciupek i Maleńtas, Niezwykłe  przygody w Brzuchu Mamy” jak również wiersz z tomiku poezji pt.” Miłość, śmierć i inne wzory” . Na zakończenie spotkania podpisywała książki, zakupione przez czytelniczki i pozostawiła pamiątkowy wpis w kronice biblioteki.

Copyright © 2017 Gminna Biblioteka Publiczna w Borzęcinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.