Losy Borzęcan w czasie II wojny światowej

13 sierpnia 2019 r. w ramach obchodów X Dni Gminy Borzęcin Gminna Biblioteka Publiczna w Borzęcinie zorganizowała spotkanie autorskie, które poprowadził mgr Lucjan Kołodziejski, nauczyciel historii w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Borzęcinie Górnym poświęcone losom mieszkańców Borzęcina w latach 1939 – 1945. Zaproszonych gości powitała Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Borzęcinie. Swoja obecnością zaszczycili nas m.in. : Wójt Gminy Borzęcin mgr Janusz Kwaśniak, Przewodniczący Rady Gminy Czesław Małek, ks. Marek Augustyn, Instruktor PiMBP w Brzesku Renata Wielgosz, poeta, publicysta Józef Baran, pisarz i poeta Władysław Kurtyka. W trakcie wykładu prelegent mówił m.in. o : żołnierzach poległych we wrześniu 1939 r., zamordowanych w Katyniu i Twerze, poległych w walkach na Zachodzie Europy i zmarłych z armii gen. W. Andersa. Wspominał o Borzęcanach zakatowanych przez gestapo w Tarnowie, zamordowanych w obozach koncentracyjnych, obozach zagłady i Marszach Śmierci. Kilka uwag poświęcił partyzantom z Borzęcina działających w Armii Krajowej, Batalionach Chłopskich i Narodowej Organizacji Wojskowej. Wspomniał o obywatelach Borzęcina narodowości żydowskiej i Romach, których rozstrzelano w Bielczy i Borzęcinie Dolnym. Mówił o robotnikach i robotnicach przymusowych, przesiedleńcach oraz deportowanych zarówno z zachodniej Polski jak i wschodniej do naszej gminy w czasie działań wojennych. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał numer specjalny Kuriera Borzęckiego poświęcony losom naszej małej ojczyzny – Borzęcina w czasie II wojny światowej opracowanego przez Lucjana Kołodziejskiego i opatrzonego wstępem Wójta Gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka.

A.B.