Jesienna wycieczka z biblioteką

W sobotę 14 września 2019 r. czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Borzęcinie oraz Filii Bibliotecznej w Bielczy uczestniczyli w jednodniowej wycieczce autokarowej. Pierwszym celem była Kalwaria Zebrzydowska, a w niej sanktuarium pasyjno-maryjne oo. Bernardynów. Uczestniczyliśmy we mszy św. oraz zwiedziliśmy klasztor wraz z przewodnikiem.

Następnie udaliśmy się do Pszczyny gdzie zwiedzaliśmy przepiękne wnętrza zamkowe. Zamek, dawna rezydencja magnacka, powstała w XI lub XII w., od tego czasu wielokrotnie przebudowywana. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. Zachowane sale wyposażone są w oryginalne meble, dywany i rzeźby. Przewodnicy w sposób ciekawy opowiadali nie tylko historie, ale i różne ciekawostki związane z tym zamkiem. Co ciekawe to właśnie tutaj cesarz Wilhelm II miał na początku I wojny światowej swoją kwaterę główną.

Ostatnim punktem wycieczki były Ogrody Kapias w Goczałkowicach. Ten pokazowy ogród cechuje niezwykła różnorodność. Widzieliśmy ogród romantyczny, leśny, górski, japoński, angielski, wiejski, zimowy i inne. Znaleźliśmy w nim liczne zaułki i zakątki takie jak suchą rzekę, zakątek szumiących traw, czy wrzosowisko.

Wolne chwile poświeciliśmy na modlitwę, rozmowy  oraz śpiew powszechnie znanych piosenek.