Szkice Władysława Dudy

Biblioteka prezentuje rysunki zawarte w osobistym szkicowniku Władysława Dudy oraz wystąpienie siostry zakonnej Anny Klisiewicz podczas spotkania.
„Jeśli naprawdę kochasz Boga, to potrafisz Go narysować”
Słowa mojego dziadka często były przywoływane przez moją mamę i jako dziecko zastanawiało mnie to. W myślach mówiłam do niego; no tak Dziadziuś Tobie to łatwo powiedzieć, bo byłeś malarzem. A ja?
Dziś wiem, że każdy z nas tu obecnych maluje poprzez lata spędzone na ziemi, obraz Boga w swoim sercu. Odkrywamy Go powoli i szukamy przeżywając swoją codzienność w doświadczeniach radosnych i smutnych.
Dziś kochany nasz dziadziu w łączności w Tobą poprzez ten dzień i to spotkanie BOGA chcemy prawdziwie uwielbiać, bo To ON Stwórca nasz i Twórca wielu naszych talentów ciebie nam dał, byś poprzez swoje malowanie Jemu cześć składał. Tym darem służyłeś Bogu i ludziom.
Po Bogu należy podziękować ludziom dobrej woli, którzy postanowili, by to co było kiedyś, choć na chwilę ożyło i wyłoniło się z kart niepamięci. Przywołaliśmy tu dziś człowieka, który poprzez rysunek niejako zatrzymywał rzeczywistość wokół, ale także tych, którzy dali się zatrzymać, tych którzy pozowali, udostępniali miejsce do malowania i w jakikolwiek sposób pomagali, by te obrazy i rysunki powstały. W tym roku przeżywamy 50 rocznicę przejścia naszego dziadka Władysława do wieczności, więc nie przypadkiem tutaj wszyscy jesteśmy. Ci wszyscy, o których była mowa żyją już życiem prawdziwym, bo wiecznym, my natomiast ten moment przejścia mamy jeszcze przed sobą.
W imieniu całej naszej rodziny dziękujemy gospodarzom tego miejsca za zaproszenie nas i organizacje dnia dzisiejszego. Podziękowania składamy na ręce Pani Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Borzęcinie, Pani Elżbiecie Kwaśniewskiej oraz Pani Weronice Rędzinie. Wszystkim osobom związanym z piękną pracą naszej Biblioteki dziękujemy.
Wdzięczność swą kierujemy wobec Pana Lucjana Kołodziejskiego za wszelki trud przygotowania tego wykładu oraz pomysł, by przez to spotkanie niejako obudzić historię Borzęcina i okolic. Niech dobry Bóg Panu błogosławi w tej niełatwej pracy poszukiwacza i badacza dziejów, ożywiania jej na nowo oraz wydobywania piękna ubiegłych lat.
Dziękujemy tym osobom, które wspierają Pana Lucjana poprzez przygotowanie zdjęć obrazów i szkiców Władysława Dudy.
Wszystkim, którzy dziś zechcieli z nami na chwilkę się zatrzymać i powspominać z całego serca mówimy staropolskie Bóg zapłać!