Zwiedzamy: Kalisz, Gniezno, Ostrowów Lednicki i Licheń

Czytelnicy z Gminnej Biblioteki Publicznej w Borzęcinie oraz mieszkańcy Borzęcina Dolnego udali się na pielgrzymkę do Kalisza, Gniezna, Ostrowa Lednickiego i Lichenia we wtorek 2 sierpnia 2022 r. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu - Polskiego Nazaretu - najważniejszego Sanktuarium św. Józefa w Polsce i jednego z najstarszych na świecie. Pielgrzymów powitał kustosz ks. prałat Jacek Plota który przedstawił historię tego miejsca oraz dzieje cudownego obrazu. Uczestniczyliśmy również we Mszy Św., którą koncelebrowali ks. Prałat Marek Obrzut oraz ks. Krzysztof Kamiński dyr. Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie. Drugim punktem naszej wycieczki była Wenacja, a dokładnie Muzeum Kolei Wąskotorowej największy tego typu skansen w Europie, który znajdujące się w tej miejscowości. Do eksponatów Muzeum należy głównie tabor wąskotorowy, który w czasach dawniejszych funkcjonował m.in. na Żnińskiej Kolei Powiatowej oraz Bydgosko-Wyrzyskich Kolejach Dojazdowych. Część wystawianych wagonów i lokomotyw jest otwarta i umożliwia zwiedzanie ich wewnątrz. Wystawiony w muzeum wagon pocztowy pełni funkcję sklepiku z pamiątkowymi pocztówkami.
W ekspozycji znajdują się także urządzenia techniczne, używane dawniej na liniach kolei wąskotorowych – m.in. obrotnica kolejowa, budka dróżnika, czy żuraw wodny dla parowozów.
Z miejscowej stacyjki kolejowej dojechaliśmy kolejką do Biskupina, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Archeologiczne. Widzieliśmy tam rekonstrukcje:
- stanowiska z epoki łowców i zbieraczy (sprzed 12 tyś. lat),
- osady pierwszych rolników z czasu rewolucji neolitycznej gdy człowiek zaczął prowadzić osiadły tryb życia (sprzed ok. 6. tyś lat),
- osady obronnej na półwyspie (sprzed 2,7 tyś lat)
- osadę służebną z czasów Mieszka I.
Kolejnym punktem pielgrzymki było Gniezno. Zwiedziliśmy Bazyliką prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdującej się na Wzgórzu Lecha. Katedra była miejscem koronacji 5 królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Byliśmy oczarowani "Drzwiami Gnieźnieńskimi lub Drzwiami św. Wojciecha” – unikatowym zabytkiem romańskiej sztuki odlewniczej, wykonanym za panowania księcia Mieszka III Starego w XII wieku. Drzwi osadzone są w portalu wewnętrznym kruchty południowej bazyliki prymasowskiej i przedstawiają życiorys św. Wojciecha.
Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od Muzeum Początków Państwa Polskiego. Wspaniałe trzy sale pełne sztuki romańskiej i artefaktów z tamtego okresu (min. mogliśmy zobaczyć Kopię włóczni św. Maurycego i diadem, ofiarowany przez Otton III Bolesławowi Chrobremu na zjeździe gnieźnieńskim w 1000 r., przedmioty codziennego użytku, kosztowności, średniowieczne gry saneczki dziecięce z czasów pierwszych Piastów). Przewodnik z dobrą znajomością tematu i poczuciem humoru w ciekawy sposób opowiadał historię początków naszej państwowości i oprowadzał nas po muzeum.
Następnie pojechaliśmy do Ostrowa Lednickiego, gdzie promem przedostaliśmy się na wyspę o pow. 7,5 hektara. Tam mogliśmy zobaczyć ruiny palatium. To tutaj zaczęło się chrześcijaństwo w Polsce na Wielkanoc 966 r, gdzie najprawdopodobniej został ochrzczony Mieszko I. Szliśmy ścieżką wyznaczoną przez wielkie pierwotne wały: 20 metrów szerokości i 12 metrów wysokości z X wieku. Woda w jeziorze lednickim była czysta jak kryształ, pełna ryb. Przewodnik zwrócił uwagę na Pola Lednickie rozpościerające się na horyzoncie, gdzie mogliśmy dostrzec bramę Rybę, gdzie również znajduje się grób dominikanina ojca Jana Góry OP.
Kolejnym miejscem do którego się udaliśmy był Licheń. Tam po indywidualnym zwiedzaniu uczestniczyliśmy o godz. 16:00 we mszy św. koncelebrowanej przez naszych kapłanów i gospodarza miejsca z zakonu Marianów. Po mszy św. rozpoczęliśmy zwiedzanie z panią przewodnik, która w interesujący sposób przekazała nam wiele ciekawych i ważnych informacji o Tym świętym miejscu, opowiedziała o historii cudownego obrazu Matki Bożej Licheńskiej, budowie sanktuarium i dzieł prowadzonych przez księży Marianów. Tam zakończyliśmy naszą pielgrzymko-wycieczkę i udaliśmy w trasę powrotną do Borzęcina.

Fot. B. Białek i A. Gruca