„Absurd nie czytać”

Gminna Biblioteka Publiczna w Borzęcinie, po raz kolejny dołączyła do Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, w tym roku pod hasłem „Absurd nie czytać”. Z tej okazji sobotni wieczór 7 października spędziliśmy wraz z młodymi czytelnikami. Nasze spotkanie zatytułowaliśmy „Gwiazdorska noc”. Aby dowiedzieć się więcej o gwiazdach, kosmosie i astronomii zaprosiliśmy Ambasadorkę Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska Panią Małgorzatę Dudek. Dzięki tej lekcji uczestnicy mogli odkryć tajemnice kosmosu. Poznali ciekawostki na temat planet i gwiazdozbiorów. Mogli przyjrzeć się z bliska profesjonalnemu teleskopowi astronomicznemu. Pochmurne niebo nie pozwoliło na obserwację, jednak dzisiejsza technologia i zaprezentowane przez Panią Małgorzatę aplikacje pomogły przedrzeć się przez warstwę chmur i oglądać planety oraz układy gwiazd na żywo na ekranie komputera. Za pomocą tychże aplikacji pokazane zostały również gwiazdozbiory małej i wielkiej niedźwiedzicy a także gwiazdozbiory niektórych znaków zodiaku. Zadaniem dzieci było również ułożenie puzzli z obrazem księżyca, co okazało się nie lada wyzwaniem.
Kolejną część wieczoru poświęciliśmy na zabawę również w kosmicznym temacie. Na początku poszukiwaliśmy zagubionych planet na sali, aby później stworzyć za pomocą farb nocne niebo ozdobione gwiazdami i odnalezionymi planetami. Niektórzy twierdzą, że układ gwiazd ma wpływ na naszą przyszłość, spróbowaliśmy zatem odgadnąć co nas czeka w najbliższym czasie. Według naszych spostrzeżeń większość z nas czeka dużo pracy, jednak rodzina i przyjaciele dadzą siłę i wsparcie, aby przezwyciężać trudności. Późna pora skłoniła do odpoczynku, dlatego rozłożyliśmy przyniesione koce, śpiwory, poduchy i w tych przyjemnych okolicznościach oglądaliśmy film udostępniony na Noc Bibliotek pt. „ Moja mama Gorylica”.
Bardzo dziękujemy Pani Małgorzacie Dudek za przyjęcie zaproszenia i poprowadzenie zajęć.